top of page

З досвіду роботи

Протягом 13 років я досліджую проблему:

«Ігрові технології на уроках румунської мови і літератури (румунської та світової) ».

Маю педагогічне кредо :

«Відкрити в кожній дитині душу творця, дати їй змогу пробудитися і розквітнути».

 

Головним для мене є не втратити початкову мотивацію, а, навпаки, всіляко її підсилювати. Один із способів – «навчати граючись». Бо гра – це спосіб життя і діяльності дитини. Гратися – це завжди весело й цікаво. Під час гри дитина позасвідомо, без напруження засвоює й закріплює надзвичайно багато інформації.

 Тому для себе я вибудувала систему вимог, що повинні мене і моїх учнів вести до успіху:

  • застосування методів навчання та виховання, що стимулюють творчість, дослідництво, креативність, самостійне  мислення;

·розвиток  критичного мислення;

  • розвиток  творчих здібностей;

·розвиток особистості учня та його адаптація у світовому   інформаційному   просторі;

·формування  інформаційної  культури  учнів, забезпечення   їх   інформаційних   потреб;

· інтенсифікація  навчання і виховання за рахунок використання  ІКТ;

  • мати теоретичні знання та практичні вміння у сфері процесу спілкування, здатність створити позитивний мікроклімат в учнівському колективі;

  • завжди творчо підходити до будь-якої справи, самовдосконалюватися, відходити від стереотипів;

  • підводити учня до успіху, давати можливість відчути радість досягнення мети.

  Гру можна використовувати на різних етапах уроку. Найчастіше я використовую гру на етапі закріплення та під час перевірки знань. Гра, яка використовується під час перевірки знань, дозволяє більш творчо підходити до їх оцінювання, а також залучати до роботи всіх учнів класу. Інколи гра може бути фоном для побудови всього уроку.Як філолог, найважливішим принципом вважаю принцип мовознавчий. Саме завдяки мові дитина пізнає, осмислює та сприймає світ, ознайомлюється з усіма сферами життєдіяльності  свого народу, засвоює його духовні та душевні якості, риси характеру. Доброзичливе, щире, відкрите, емоційне, наукове спілкування – ось що таке для мене уроки мови й літератури. На них учень і вчитель обмінюються враженнями, сперечаються, висловлюють свої думки, пізнають щось нове. Найкорисніші уроки, які наповнені добрими емоціями і почуттям, на яких панує робоча атмосфера. Якщо ви зайшли до класу, а очі учнів мертві, ледь жевріють, спробуйте своїм поглядом, словом "запалити" їх, тому що без цього ваш урок пройде марно.

З точки зору вивчення мови моє завдання як вчителя є в тому, щоб підготувати мовленнєво грамотну людину з високим рівнем комунікативної компетентності, що ґрунтується на системі знань про мову, її граматичну будову, людину, яка здатна вільно виражати свої думки та почуття в усній і писемній формі. На уроках мови використовую різні методи та різні гри, щоб учні добре засвоїли матеріал. Готуючись до уроків, я ретельно продумую кожний етап уроку, підбираю цікаві форми роботи. Щоб урок був ефективний, на мою думку, завжди треба мати поурочні плани та підготовлені матеріали. Також на уроках даю перевагу роботі в парах, в групах, індивідуальній формі. Одна з актуальних проблем сучасної методики навчання мови та літератури - орієнтація всього навчального процесу на активну самостійну роботу учнів, створення умов для їх самовираження і саморозвитку. Тому  приділяю особливу  увагу самостійній навчальній роботіучнів. Під час занять забезпечую формування  в учнів важливих вмінь: планувати свій час, орієнтуватися в навчальному матеріалі, виконувати роботу в певній послідовності, працювати з книгою, довідковою літературою, складати план і тези свого висловлювання. У своїй практичній діяльності часто використовую такі нетрадиційні форми, які захоплюють уяву школяра, активізують його розумову діяльність. Це може бути урок-казка, урок-подорож, урок-змагання, урок-гра, урок-КВК, або ж традиційний урок з нестандартними елементами.

На уроках використовую такі гри як мікрофон, гарячий стілець, незакінчене речення, закінчить чи знайди  прислів’я,  сенкан,  асоціативний кущ, «cadranele”, „cvintetul”, „pălăriile gânditoare”, „cubul” ş.a.

Ще одним з актуальних методів у сучасній методиці викладання є портфоліо як засіб розвитку інноваційної особистості. Метод портфоліо - це  сучасно, результативно, новітньо, інтерактивно, цікаво, креативно, диференційовано.

Мета – створення мотивації навчальної діяльності, розвиток пізнавальних навичок, розвиток об’єктивної  самооцінки, творчих здібностей, уміння самостійно конструювати свої завдання, уміння самостійно орієнтуватися в інформаційному просторі, планувати свою діяльність,  формування організаційних навичок. Учні на сторінках портфоліо роблять усе для того, щоб довести свою неповторність та проявитись творчо. Портфоліо містить фото учня, анкетні дані, аналіз частин мови, кросворди, дидактичні ігри, вислови, малюнки. Я прагну до того, щоб мої учні були перш за все хорошими людьми, здатними мислити, творити й переосмислювати бачене, почуте. Хочеться бачити своїх учнів свідомими громадянами України, громадянами Світу, здатними до життєтворчості.

Конфуцій сказав: «Учитель та учень ростуть разом».

Ігрові форми уроків

дозволяють рости як учням, так і вчителеві.

Отже, у процесі своєї роботи я переконалася, що лише вдала інтеграція сучасних педагогічних технологій інтерактивного,особистісно-орієнтованого, проектного навчання на основі постійного розвитку критичного мислення учнів дасть змогу розвивати творчі здібності, а значить, і формувати творчу особистість учня.

   Вдало проведена робота завжди потребує значних зусиль і плідної співпраці вчителя і учня .

bottom of page